DEFINICJA KOTA  wg. Wikipedii
( pl.wikipedia.org/wiki/Kot_domowy )

Kot domowy (Felis catus[1][2], również Felis silvestris catus lub Felis (silvestris) domesticus) – udomowiony gatunek małego, mięsożernego ssaka z rzędu drapieżnych z rodziny kotowatych. Przez ludzi ceniony jako zwierzę domowe oraz z powodu jego zdolności do niszczenia szkodników. Koty zostały udomowione około 9500 lat temu[3] i są obecnie najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie[4]. Gatunek prawdopodobnie pochodzi od kota nubijskiego, przy czym w Europie krzyżował się ze żbikiem.

Koty żyjące na wolności dożywają średnio od 7 do 8 lat, natomiast koty trzymane w domu osiągają od 15 do 20 lat. Na długość życia wpływa szereg czynników, takich jak: płeć, styl życia, zwyczaje. Według statystyk wykastrowane zwierzęta żyją dłużej niż niewykastrowane.

Małe kocięta rozwijają się szybko. Kocięta stają się w pełni samodzielne w wieku od 10 do 12 tygodni i wtedy mogą trafić do nowych właścicieli. Gdy mają około 3 miesięcy kotka przestaje się nimi interesować i zmusza je do samodzielności. W wieku około 5 miesięcy kociaki wymieniają zęby na stałe. Dzieciństwo kończy się z uzyskaniem dojrzałości płciowej. W tym okresie może pojawić się pierwsza ruja, a kot zaczyna oznaczać swoje terytorium.

Wyraźne objawy starości pojawiają się zwykle po 10 roku życia: coraz częściej pojawia się kamień nazębny, osłabia się wzrok, słuch i węch, stają się powolne oraz słabe. Stare koty są bardzo wrażliwe na zmiany środowiskowe i stres.

Pozwoliłam sobie umieścić encyklopedyczną definicję kota, by uświadomić każdej osobie pragnącej posiadać to piękne zwierze, że jest to żywa istota- żyjąca do 20 lat. Wymaga stałej uwagi , opieki i miłości ! Decyzja o zakupie kotka musi być bardzo starannie przemyślana!

Posiadanie kota to wielki przywilej :), koty  wnoszą tyle radości i szczęścia w nasze życie , za opiekę odwdzięczają się dyskretnym przywiązaniem…czasem położą na  progu  upolowaną dla nas mysz.. podziwiamy je i kochamy, dlatego znalezienie odpowiednich-kochających nowych domów  jest dla nas bardzo ważne.

 

CENA I UMOWA ŻYWIENIE KOTA WYPRAWKA